Kobieta w pełni

Wsparcie douli w trudnych sytuacjach okołoporodowych

Przed zaplanowaniem ciąży zdarza mi się odpowiadać na wiadomości typu ” czy uważasz, że powinnam, czy to mój czas, czy mogę teraz zajść w ciąże…”etc. Zawsze odpowiadam, że los ma plan i niezależnie od naszych planów wszystko potoczy się tak, jak ma się potoczyć. Oczywiście podkreślam, że dobre przygotowanie zaczyna się od konsultacji z położną albo lekarzem ginekologiem ale ja, jako doula wesprę kobietę niezależnie od jej decyzji. Wierzę w cuda, wierzę, że zdarzają się historie porodów i ciąż nie z tej ziemi. Gdzie szansa na urodzenie dziecka była zerowa, a przeznaczeniem kobiety było urodzić piątkę dzieci i tak też się stało.



Doświadczenie jako kobieta i doula pokazało mi, że najczęstszym problemem jest strach z powodów czasem absurdalnych, a czasem bardzo poważnych. Objawy ciąży takie jak mdłości, hemoroidy, brak apetytu, zmęczenie, huśtawka nastroju, ból piersi i brzucha na tyle mocno wpływają na codzienne funkcjonowanie, że każdy problem staje się ogromnym problemem, przez co rozwiązywanie ich jest niczym wyprawa na najwyższy szczyt świata. A przecież wszystko jest proste.

Zdarzają się dodatkowe czynniki stresogenne takie jak cukrzyca, otyłość, infekcje, choroby immunologiczne, wady serca, nadciśnienie, choroby hematologiczne- małopłytkowość i niedokrwistość, choroby nefrologiczne, zaburzenia i uzależnienia. Problemy z jakimi się spotkałam to też ubóstwo, ciąże małoletnie, samotność, problemy z pracą, problemy rodzinne, zamartwianie się.

Jak ja, jako doula mogę pomóc w tych trudnych chwilach?! – mogę pomóc znaleźć miejsca wsparcia, ośrodki pomocy, fundacje, szkoły rodzenia i inne mamy w podobnej sytuacji, domy samotnej matki, hospicja, hospicja perinatalne itd. Miejsc pomocy jest dużo, trzeba tylko się otworzyć i chcieć przyjąć pomoc. W kryzysie zatracamy się w smutkach i zmartwieniach, a potrzebna jest pomoc i działanie. Ja jestem, jestem po to by rozmawiać i odciążyć w tych poszukiwaniach rodzinie, która tej pomocy chce. Jest sporo instytucji które pomogą w okresie ciąży i otulą najlepszą opieka mamę i dziecko, na przykład FUNDACJA OD POCZĘCIA DO NARODZIN, USTAWA „ZA ŻYCIEM” itd.

Uzależnienie, to choroba i dotknąć może każdego, nie ważny jest statut społeczny, ani substancja od której się można uzależnić. Miejsce, gdzie możemy znaleźć pomoc, to każdy OŚRODEK TERAPII UZALEŻNIEŃ, https://www.uzaleznienia.org.pl/telefony-zaufania , lekarz pierwszego kontaktu, lekarz ginekolog lub położna. W przypadku uzależnień należy zachować szczególną ostrożność i jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. W miejscach, które wymieniam znajdziemy również wsparcie w przypadku, gdy to ktoż z naszych bliskich jest uzależniony.

Mimo, że mamy XXIw. nadal zdarza się niestety i to bardzo często przemoc w rodzinie. Przemoc fizyczna już coraz rzadziej. Niestety najczęstszą formą przemocy jest przemoc ekonomiczna i psychiczna. Nie jestem od tego, aby wyszukiwać problemów w rodzinie, bo to bardzo drażliwy temat ale mam intuicję i bardzo delikatnie staram się podpowiedzieć, że można inaczej żyć. W bardzo trudnych sytuacjach zgłaszam sprawę do odpowiednich instytucji. Sama też doświadczyłam przemocy i skorzystałam z pomocy na przykład telefonu do darmowych radców prawnych. Oni potrafili pomóc i pokierować dalej. Gdy dzieje się źle w domu nie bójmy się dzwonić na policje, do CENTRUM INTERWENCJI KRYZYSOWEJ, https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/ , CENTRUM PRAW KOBIET.

Przykłady, które opisałam dotyczą głównie kobiety, a co gdy coś czego się nie spodziewa spotyka jej dziecko? Specjalnie nie użyłam słowa, że to coś „złego”, bo to co mamy, co dostajemy od życia jest właśnie dla nas. Takie jest nasze przeznaczenie. Mam syna autystycznego, dziś po 11 latach bycia jego mamą nie wyobrażam sobie by mógłby być inny. Dla mnie i dla niego właśnie tak miało być, nauczyłam się cierpliwości, doceniania, akceptowania, nauczyłam się, że wszystkie emocje są piękne. Dziś dziękuję, że tak się stało. Dzięki mojemu doświadczeniu łatwiej przychodzi mi wspieranie kobiet i rodzin, które spotkało coś podobnego. Wiem, czego ja potrzebowałam wtedy i czego potrzebuje dziś. Zaczęłam od informacji. Szukałam wszędzie. Książki, artykuły, internet, po rodzinie, znajomych, bo moja wiedza na temat samego autyzmu była znikoma. Do tego też zachęcam każdego rodzica, aby zamiast szarpać się z niewidzialnym wrogiem najpierw go poznał, a może nawet polubił. Brzmi to abstrakcyjnie ale dziś lubię autyzm mojego syna.

Następnie szukamy wspólnie rodzin, które już mają doświadczenie, najczęściej na facebooku, forach albo wśród znajomych. Oni zawsze znają odpowiedzi albo kogoś kto odpowiedź zna. Nie każdy przypadek jest taki sam, więc dobrze jest czerpać informacje z kilku źródeł. Rady innych rodziców są na wagę złota, to oni przeszli już drogę, która rodzice w kryzysowej sytuacji muszą dopiero pokonać– szok, smutek, zdenerwowanie, żal, niezrozumienie, złość, niechęć. Na tym etapie sytuacja rozwija się dość szybko, bo doświadczeni rodzice polecają specjalistów, kliniki, fundacje, hospicja itd. Zostaje już podjęcie decyzji co dalej i opieka nad dzieckiem i sobą, bo o tym nie wolno zapomnieć. W tak trudnych sytuacjach trzeba pamiętać, by zająć się swoim duchem i głową.

Badania prenatalne mogą wykryć różnego rodzaju nieprawidłowości u płodu, do najczęściej wykrywanych wad należą wady serca, rozszczep podniebienia, wady ośrodkowego układu nerwowego, kończyn, przewodu pokarmowego. Jeśli lekarz zauważy nieprawidłowości skieruje do genetyka celem diagnozy wad takich jak : zespół Downa, zespół Edwordsa, zespół Warkany’ego, zespół Patau, bezmózgowie, bezczaszkowie.

Gdy rodzice słyszą o nieprawidłowościach albo choćby podejrzeniach nieprawidłowości zadają sobie pytanie czy to ich wina. Przyczyn wad jest mnóstwo. Medycyna podchodzi do tego dość rzeczowo i opisuje kilka powodów ale nie są one zawsze pewne. Przyczyną może być infekcja wewnątrzmaciczna, wady genetyczne, zażywanie silnych leków, palenie, picie alkoholu, promieniowanie jonizujące. Niezależnie od powodów jest to duży stres dla rodziców i zalecam skorzystać z pomocy psychologicznej dla ciężarnych. W każdym rejonie naszego kraju można skorzystać z takiej pomocy. Można poprosić lekarza prowadzącego o pomoc w znalezieniu takiego miejsca. Jedna z Pań, która poprosiła w Gdyni swojego lekarza ginekologa o pomoc w znalezieniu takiego miejsca skierował ją dalej. Dla mieszkańców Gdyni na przykład są BEZPŁATNE KONSULTACJE PSYCHOLOGICZNE INDYWIDUALNE I RODZINNE DLA KOBIET W CIĄŻY, W PIERWSZYM ROKU PO PORODZIE, DLA PAR – Tel do rejestracji 58 58 58 099 lub mailowo : kontakt@centrumdepresji.pl albo BEZPŁATNE KONSULTACJE PSYCHIATRYCZNE DLA MIESZKANEK W GDYNI – DLA KOBIET W CIĄŻY, W PIERWSZYM ROKU PO PORODZIE, PO STRACIE DZIECKA- Tel : 609 394 600

Wspieranie nie jest trudne, bo to jest dla mnie naturalne jak oddech. Oddaję się emocjonalnie, całym sercem i cała sobą nawet w momencie straty. Gdy mama dowiaduje się o tragedii, to często zostaje z tym sama. Rodzina nie wie co powiedzieć, jak pocieszyć, jak pomóc. Ja jestem i są miejsca gdzie również można szukać pomocy i wsparcia. Od grup facebookowych do fundacji takich jak NAGLE SAMI, WSPÓLNOTA RODZICÓW PO STRACIE, OPES139. Nie bójmy się tych miejsc, one są dla nas.

Nic nie dzieje się przypadkiem. Nie poddawajmy się w trudnych chwilach tylko szukajmy pomocy. Piszę o tym wszystkim i bardzo przeżywam, bo sama miałam trudną ciąże, byłam ofiarą przemocy, mam syna z niepełnosprawnością i rozumiem stratę, rozumiem ból i niemoc, rozumiem jak trudno stanąć na nogi albo uwierzyć, że nadejdzie dzień w którym będę się jeszcze uśmiechać, jak trudno pojąć dlaczego TO spotkało akurat mnie. Dziś wiem, że mnie to spotkało, bo jestem silna. Każda kobieta jest silna i ma moc nadludzką.

Pozdrawiam i życzę każdej Mamie wiary w siebie.

Doula Dominika Komorowska

 

Kontakt na Dominikę:

facebook

instagram

email: doula.dominika@icloud.com





Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *