Kobieta w pełni

Przeciwwskazania do nasiadówek

Przeciwskazania do Nasiadówki

1) Krwawienie  – waginalne krwawienie jest ogólnym i absolutnym przeciwwskazaniem dla nasiadówki, ponieważ w przypadku krwawienia dochodzi do rozciągania tętnic i tętniczek dostarczających krew do macicy. Ich intensywne rozgrzewanie doprowadziłoby do jeszcze większego rozszerzenia naczyń krwionośnych, co skutkowałoby silniejszym, niepożądanym krwawieniem. Często spotykam się z pytaniami, czy plamienie po oraz przed miesiączką uznaje się jeszcze za krwawienie. Odpowiedź zależy od tego, z jakim rodzajem plamienie mamy do czynienia. Jeśli jest to tylko plamienie o brązowym zabarwieniu, nasiadówka nie tylko jest możliwa, ale wręcz potrzebna. Ten typ plamienia pochodzi już ze starej krwi, która nie napływa do macicy, lecz nie została z niej usunięta. Jeśli plamienie występuje przed menstruacją – jest pozostałością po minionych cyklach menstruacyjnych, która zaschła i oblepiła ścianki macicy. Jeśli plamienie wystąpi po menstruacji, poprzez nawilżenie pochwy oraz stymulację łona ciepłą parą, pomożemy ją oczyścić.

Przypadki związane z krwawieniem, które są przeciwwskazaniem dla nasiadówki: – krwawienie menstruacyjne – świeża krew, różowe, pomarańczowe albo czerwone plamienie (nie zaleca się nasiadówki w danej chwili); – krwawienie owulacyjne (nie zaleca się nasiadówki w danej chwili); – silne i długotrwałe krwawienie menstruacyjne (nasiadówka nie jest zalecana); – nieregularne krwawienie w ciągu miesiąca niezwiązane z menstruacją lub owulacją (nasiadówka nie jest zalecana); – nietypowe krwawienie 2x w miesiącu (nasiadówka nie jest zalecana). Wyjątkiem od reguły jest połóg oraz okres po poronieniu. W tych dwóch przypadkach wzmożenie krwawienia prowadzi do szybszego oczyszczenia macicy, które jest pożądane.

2) Ciąża – nasiadówki nie zaleca się do końca trwania 38 tygodnia ciąży, aby nie wywołała przedwczesnego porodu. Intensywna stymulacja ciepłą parą przed terminem porodu ma wpływ na miękkie drogi rodne i otwierającą się szyjkę macicy.

3) Zanik ciąży, poronienie – w przypadku, gdy płód jest w macicy.

4) Po owulacji w przypadku planowanego rodzicielstwa – nasiadówka jest przeciwwskazana po stosunku seksualnym, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury, dochodzi do zmniejszenia ruchliwości plemników, oraz zostaje skrócona ich żywotność. Żywotność spermy w macicy wynosi od 10-20 godzin. Z tego samego powodu, nasiadówka nie jest zalecana po zapłodnieniu wewnątrzmacicznym (IUI). Nie wyklucza się również, że intensywne ogrzewanie nie miałoby wpływu na rozwój zapłodnionego jajeczka.

5) Ostre zapalenie grzybicze i bakteryjne oraz ostre zapalenie dróg moczowych 

6) Połóg po cesarskim cięciu – intensywne ogrzanie zabliźnionej tkanki i dolnej części tułowia, w której goi się wiele wewnętrznych blizn subiektywnie nie służy kobietom, które narzekają na ból brzucha. Nasiadówka jest dla nich nieprzyjemna i zamiast je rozluźnić wywołuje u nich nieprzyjemne odczucia.

7) Nexplanon – hormonalny implant antykoncepcyjny. Ten rodzaj antykoncepcji działa na dwa sposoby: blokuje uwalnianie komórek jajowych z jajowodu i wywołuje zmiany w szyjce macicy, które opóźniają przenikanie spermy do macicy. Z tego powodu, że nasiadówka oddziałuje na szyjkę macicy, która, zwłaszcza przy długotrwałym intensywnym ogrzewaniu, otwiera się, nasiadówka może skutkować osłabieniem tej metody antykoncepcji.

8) Sterylizacja – metodą podwiązania jajowodu (metodą ciepłowniczą) Nasiadówka pomaga w gojeniu wewnętrznie zabliźnioną tkankę, dlatego jest zalecana przy endometriozie, po operacjach ginekologicznych (nie mniej niż 6 tygodni po operacji), ale dzięki temu mogłaby udrożnić zablokowane jajowody, co mogłoby prowadzić do zajścia w ciążę.

9) Gorączka – nie trzeba dodatkowo ogrzewać ciała, gdy już jest przesadnie rozgrzane. To samo dotyczy lata.